Arduino schéma - arduino.sk

Web scraper cez mikrokontroléry

Vaše nápady a pomoc s Vašimi projektami
Príspevky: 84
Registrovaný: Uto 23. Dec 2014 2:15:50

Web scraper cez mikrokontroléry

Poslaťod martinius96 » Pia 02. Nov 2018 22:09:22

Ahoj Arduinisti, dnes sa budem baviť o spôsobe, akým som z mikrokontroléru spravil webscraper. (Ak sa to tak dá nazvať pri spracovaní informácii vlastným backendom)
Ako mnohí z vás viete, web scraper je zariadenie, ktoré plní úlohu získavania informácii z danej webovej lokality. Medzi najžiadanejšie informácie z webových lokalít sú e-mailové adresy, telefónne čísla. V poslednej dobe sa ale tento fenomén používa aj na rôzne štatistické úlohy, kedy web scraper získava údaje o produktoch, ich cene a tie vyhodnocuje.

Dokonca sa podobné zariadenia využívajú a to ako roboty na obchodovanie s kryptomenami, či bežnými menami. Robot v najvhodnejší čas(štatisticky) pedal a nakúpil inú - vhodnú menu so stúpajúcou tendenciou. V mojom prípade som sa zaujímal o získavanie informácii z webov a to konkrétne telefónnych čísel a e-mailových adries.
Obrázok
Prejdem teda priamo k realizácii. Využil som 3 druhy mikrokontrolérov. Pre weby na nešifrovanom HTTP protokole som použil Arduino s Ethernet shieldom (podporuje iba HTTP spojenia), pre weby pod HTTPS protokolom som použil dosku NodeMCU s integrovaným čipom ESP8266 a taktiež aj ESP32 Devkit v1 DOIT. ESP32 má oproti ESP8266 výhodu v tom, že disponuje dvomi jadrami, rýchlejšími o 160MHz, má o takmer 400kB viac RAM a je možné túto dosku napojiť aj do podnikových sietí pod protokolom 802.1x (WPA/WPA2 Enterprise).
Obrázok
Funkčnosť všetkých troch menovaných dosiek je až morbídne jednoduchá. Ich úlohou je iba pripojiť sa na cieľový web, odkiaľ chceme informácie získať a zdrojový kód po riadkoch posielajú na môj web, kde sa tieto informácie spracujú a za pomoci regulárneho výrazu získam informácie, ktoré potrebujem. Nakoľko dosky nedokážu spustiť client-side script, teda Javascript, tak sú chránené pre JS aplikáciami na vyhľadávanie scraperov, iné zariadenia typu Rpi dokážu zaznamenať, pretože pri emulácii prehliadača tieto scripty spustia. Moje dosky sa nezobrazia v Google Analytics, či sledovanom nástroji Smartlook a pod.

Jediná možnosť zaznamenať informácie o doske, že na stránke bola (vykonala GET request)je cez PHP kód, alebo iný serverovo orientovaný jazyk, na ktorý bol request vykonaný. Je možné pristupovať na rôzne verzie HTTP hlavičiek od 1.0 cez 1.1 a s novšími doskami ESP32 aj na HTTP /2 - podľa podpory cieľového webu. Na mojom webe spracúvavam riadky zdrojového kódu iného webu cez PHP, kde mám vyskladaný requlárny výraz, ktorý som postupne vylepšoval a dnes som schopný zaznamenať tieto druhy e-mailových adries, ktoré sa na weboch vyskytujú v rôznych formátoch, ktoré ich majú uchrániť pred získaním robotmi, scrapermi, crawlermi.
Obrázok
Doskám neprekáža ani obsah za prihlásením, dokážu sa prihlásiť na web ako štandardný používateľ prostredníctvom HTTP Autentizácie - ak to host povoľuje. Postupom času je možné vytvoriť aj pokročilé aplikácie na záznam štatistických údajov z daného webu. Napríklad teplota z niektorej meteo stránky, kurz bitcoinu, štatistika športových zápasov a pracovať s týmito dátami je možné po celé roky.

Jednu stránku môže prehliadať aj niekoľko dosiek súčasne, obecne používam jednu návštevu raz za 6 - 24 hodín, ak sa jedná napríklad o stránky týkajúce sa správ, z čoho je možné následne tvoriť RSS feed, ktorý sa dá umiestniť na môj web, alebo mať podobné využitie. Spracované údaje sa môžu okamžite ukladať do databázy, tabuliek v xml, či csv formáte a tie použiť prakticky ihneď.

Dúfam, že sa vám článok páčil a naučili ste sa jedno z nových využití Arduina, ESP dosiek a otvoreného hardvéru celkovo. Získavanie dát je dnes žiadané a možno tento spôsob získavania dát bude mať za následok v budúcnosti vybudovanie fariem, kde sa podobný hardvér na získavanie využije a spracovanie dát prebehne už v backende danej farmy, ktorá môže s dátami obchodovať, tvoriť miliónové zoznamy e-mailových adries, telefónnych čísel.
*Použitie dát z iného webu a ich sťahovanie musí byť povolené aj z druhej strany :)
Niečo viac o mojom scraperi na NodeMCU: https://arduino.php5.sk/web-scraper.php
Na čítanie obsahu webu stačí použiť príklad Webclienta (Arduino) a upraviť si ho podľa seba: https://www.arduino.cc/en/Tutorial/WebClient
(ESP8266 HTTP): https://github.com/esp8266/Arduino/blob/master/libraries/ESP8266WiFi/examples/WiFiClient/WiFiClient.ino
(ESP8266 HTTPS): https://gist.github.com/9SQ/200c796672b0f4db173e
(ESP32 HTTP): https://github.com/espressif/arduino-esp32/blob/master/libraries/WiFi/examples/WiFiClient/WiFiClient.ino
(ESP32 HTTPS): https://github.com/espressif/arduino-esp32/blob/master/libraries/WiFiClientSecure/examples/WiFiClientSecure/WiFiClientSecure.ino
(ESP32 pod 802.1x HTTP): https://github.com/espressif/arduino-esp32/blob/master/libraries/WiFi/examples/WiFiClientEnterprise/WiFiClientEnterprise.ino

Späť na Projekty vo fáze vývoja