Arduino schéma - arduino.sk

Lacnejšia alternatíva na meranie teploty

Všetko ohľadne arduina a jeho odnoží
Obrázok užívateľa

Lacnejšia alternatíva na meranie teploty

Poslaťod tomXX » Ned 15. Mar 2015 17:23:29

Asi najčastejšie vidíme u “pokročilých” Arduino užívateľov meranie teploty. No a najčastejšie sa používa digitálny teplomer DS18B20 v puzdre TO-92 od Dallas. Je dobrý, je presný – ale je (relatívne) veľký (aj SO-8 je veľké!) a (relatívne) drahý – ak si ho nenecháte zaslať zdarma ako “engineering sample”.

Hľadal som alternatívu – digitálny, lacný, aspoň trochu presný, a hlavne malý. Digitálny = OneWire alebo I2C, aspoň trochu presný je 0.25°C a malý je SOT-23, napájanie 3.3V, s toleranciou 5V na I2C pinoch, nízky odber. Našiel som v ponuke Farnell – EMC1001, dokonca aj lacný (0,79€/kus), čo je 3,5x lacnejšie ako DS18B20. Píše sa, že je určený pre zbernicu SMBus, čo je vlastne len podskupina I2C. Keďže mám celkom rád I2C, potešil som sa :) Okrem merania teploty obsahuje aj funkcionalitu termostatu, to mi ale netreba. Pre viac info si treba pozrieť datasheet na stránke výrobcu.

Pokračovanie - http://blog.sitepoint.sk/2015/03/15/mer ... -s-ds18b20

Obrázok
blog.sitepoint.sk - zaujímavé riešenia okolo Arduina

Re: Lacnejšia alternatíva na meranie teploty

Poslaťod posjirka » Ned 15. Mar 2015 21:27:08

Zajimava alternativa. Je super ze nemusis nacitat po one wire 16 bytu adresy a staci ti jeden. Navic bude komunikace mnohem rychlejsi kdyz te nebude zdrzovat onech 750ms pro mereni teploty. Proti je zase napajeni 3.3v a dalsi drat navic takze u jyty 4d uz bych nemel rezervu ale u utp je to jedno. Jeste jedna nevyhoda me napadla: nemuzes to cidlo dat treba 10m od mcu ... Omezeni i2c. Ovsem pro termostaty idealni .. Diky za inspiraci i zmatek v hlave . jak mam pak navrhnout jednoduche univerzalni rozhrani dinduina kdyz je tolik alternativ ( a to nejen v digi svete) :-)

Obrázok užívateľa

Poslaťod tomXX » Ned 15. Mar 2015 22:01:22

posjirka píše:Zajimava alternativa. Je super ze nemusis nacitat po one wire 16 bytu adresy a staci ti jeden. Navic bude komunikace mnohem rychlejsi kdyz te nebude zdrzovat onech 750ms pro mereni teploty. Proti je zase napajeni 3.3v a dalsi drat navic takze u jyty 4d uz bych nemel rezervu ale u utp je to jedno. Jeste jedna nevyhoda me napadla: nemuzes to cidlo dat treba 10m od mcu ... Omezeni i2c. Ovsem pro termostaty idealni .. Diky za inspiraci i zmatek v hlave . jak mam pak navrhnout jednoduche univerzalni rozhrani dinduina kdyz je tolik alternativ ( a to nejen v digi svete) :-)

A tak zase má človek vždy na výber :) Niečo úplne na 100% univerzálne neexistuje, vždy niečo obmedzuje, treba si niečo vybrať a zmieriť sa s kompromismi. Ja som toto "potreboval" pre ten môj GPSlogger :roll:
blog.sitepoint.sk - zaujímavé riešenia okolo Arduina

Poslaťod Robo Ulbricht » Ned 15. Mar 2015 23:31:01

Ktovie, kde tie Dallasy berú číňania? Pred pár mesiacmi som ich 5 kusov kúpil za 5 dolárov a merajú presne rovnako ako tie drahé od Farnella.

Poslaťod posjirka » Pon 16. Mar 2015 17:35:18

Zrejme slusnej oddil ... :-)

Späť na Hardware