Arduino schéma - arduino.sk

Vyber arduino dosky

Všetko ohľadne arduina a jeho odnoží

Vyber arduino dosky

Poslaťod dynnamic » Ned 08. Feb 2015 20:58:08

Ahojte , som tu novy aj celkovo ohladom Arduina dost ma to zaujalo podla projektov ktore som videl na nete a potreboval by som nieco pre seba naprogramovat. Neviem si ale vybrat ktore arduino by bolo pre mna najlepsie. Jednalo by sa o ovladanie spinacich rele + nejaky termostat + displej k tomu a dalsie veci mozno casom a zaklad by bol co som spomenul. S programovanim by problem nemal byt , absolvoval som 4 semestre programovanie #C a C++ . Dakujem za kazdu radu

Re: Vyber arduino dosky

Poslaťod posjirka » Ned 08. Feb 2015 21:51:48

Videl bych to na Arduino Uno nebo vlastni navrh. Na uno je celkem dost shieldu vcetne lcd + 5 tlacitek a co neni muzes si vyrobit a zakomponovat do sestavy. Je ovsem dulezite vedet co chces delat. Diky rezervam si pak muzes velmi snadno za... Vsecjny vstupy. Na druhou stranu rozumnym pristupem zvladnes temer cokoliv. Hodne stesti a dozfam ze se s nami pak podelis o vysledky

Poslaťod dynnamic » Ned 08. Feb 2015 22:07:45

posjirka píše:Videl bych to na Arduino Uno nebo vlastni navrh. Na uno je celkem dost shieldu vcetne lcd + 5 tlacitek a co neni muzes si vyrobit a zakomponovat do sestavy. Je ovsem dulezite vedet co chces delat. Diky rezervam si pak muzes velmi snadno za... Vsecjny vstupy. Na druhou stranu rozumnym pristupem zvladnes temer cokoliv. Hodne stesti a dozfam ze se s nami pak podelis o vysledky

takze mam to chapat tak ze pocet pinov ovplivnuje pocet mojich pouzitych rele ? ber to ako priklad

Obrázok užívateľa

Poslaťod tomXX » Pon 09. Feb 2015 15:00:39

dynnamic píše:takze mam to chapat tak ze pocet pinov ovplivnuje pocet mojich pouzitych rele ? ber to ako priklad

jeden pin = jedno rele. Ale napr. na I2C zbernicu (2 piny) vies pripojit port expander a ziskat tak dodatocnych n*8 IN/OUT pinov, ako priklad najbeznejsi port expander PCF8574 - 8 portov. A vies ich pouzit viac (vies nastavit adresu IC) - vid datasheet.

Spat k tvojej povodnej otazke, ze ake vybrat. Na 99% veci staci UNO:
- ak vies pisat optimalizovany kod (zmestis sa do 32kB)
- ak vies vyuzit zariadenia na I2C/SPI zbernici (port expander, EEPROM, displej)

Ak si hulvat/megaloman, kup si MEGA, nemusis riesit vyssieuvedene :)
blog.sitepoint.sk - zaujímavé riešenia okolo Arduina

Poslaťod dynnamic » Pon 09. Feb 2015 16:35:12

Hoši ešte jedna otazočka , napadlo ma že by som chcel spravit kameru do dvery ktora spravi snimku po zazvoneni , samozrejme pocitame stale s tym ze ten displej tam chcem :D , je možné že by sa mi tento kod mohol zmestit , alebo je nejaka moznost kde by sa dal inak ulozit , nie som v tom az tak zbehli zatial , ale urcite zacnem s kodovanim stylom copy paste a potom by som si to chcel prebehnut aby som to pochopopil plus upravit

Poslaťod posjirka » Pon 09. Feb 2015 20:00:21

Tyhle veci nejsou at tak velky problem ale je treba vedet co delas. V prvnim tvem dotazu jse pochopil ze chces nejaky lcd 2x16 znaku a ted uz se dostavas na barevny lcd s kamerou a sd kartou (jinam fotky neulozis) s vytvorenim casove indexvane databaze a tudit i s rtc jinak budes porad nastavovat datum a cas po vypadku napeti. V klidu si sedni a napis si co vlastne chces delat, jake budou vstupy jake vystupy jake cidla a jak se to ma ovladat. Potom vznes dotaz. Urcite musis zacit vecmi jako jsou examlpy blink a pod. Jinak nepochopis jak to funguje. Navic pocitej s postupnoh upravou sw tzn. Nejdriv udelas vse s pevnym nastavenim a az v dalsich verzich budes zdokonalovat sve dilo . ji ak se totiz nehnes z mista...

Obrázok užívateľa

Poslaťod budvar10 » Uto 10. Feb 2015 14:48:13

Je ťažké dať odpoveď na otázku typu koľko portov budem potrebovať, koľko RAM atď. Veľa záleží na to čo všetko od toho budeš očakávať, na tvojej vynaliezavosti a pod. Pozri napríklad toto zariadenie: http://s-o.webnode.cz/rozdilovy-termostat-rt2ds/. Nie je to síce Arduino ani ATmega ale, mne sa veľmi páči ako autor použil rovnaké I/O pre LCD a 4 ovládacie tlačidlá. Musí urobiť obslužnú rutinu, ktorá bude prepínať I/O do vstupu, aby s určitou frekvenciou zisťoval stav tlačidla. Zvyšok času I/O je ako výstup pre LCD a predradený odpor bráni ovplyvňovaniu logickej úrovne prostredníctvom tlačidla. Výsledok: -4 porty!
Drvivá väčšina projektov, čo je vidieť na internete, doslova plytvá zdrojmi.

Nech začneš s čímkoľvek, časom sa môžu vyskytnúť nedostatky alebo slabiny, ktoré bude treba vyriešiť výmenou Arduina. Dobrá správa je, že cena nie je vysoká. Ľudia si často neuvedomujú alebo to asi neporovnávajú, koľko bude stáť napr. stabilizovaný zdroj (napr. samotné trafko), LCD, relé alebo skrinka!

Musíš na začiatok spresniť, čo budeš chcieť realizovať ako prvé a hlavné. Trocha presnejšie ako toto: "ovladanie spinacich rele + nejaky termostat + displej". Bude tam napríklad RTC? Asi áno ak to bude fungovať ako nejaký lepší termostat. Ako bude RTC realizované? Aký LCD? ....
Každá sranda chce zdroje navyše.

V zásade by sa malo dať vystačiť aj s UNOm a v budúcnosti trebárs doplniť ďalšie na inú funkcionalitu. Alebo si zober dostupné parametre a porovnaj medzi nimi a s tým, čo potrebuješ pre svoje zariadenie.

Ak môžem ešte radu na záver, najprv sa sústreď na jeden cieľ. Hlavne ak si začiatočník, lebo taká kamera zvončeka od termostatu má dosť ďaleko. Nie hneď sa pustiť do "švajčiarského nožíka".

Poslaťod dynnamic » Uto 10. Feb 2015 20:44:50

budvar10 píše:Je ťažké dať odpoveď na otázku typu koľko portov budem potrebovať, koľko RAM atď. Veľa záleží na to čo všetko od toho budeš očakávať, na tvojej vynaliezavosti a pod. Pozri napríklad toto zariadenie: http://s-o.webnode.cz/rozdilovy-termostat-rt2ds/. Nie je to síce Arduino ani ATmega ale, mne sa veľmi páči ako autor použil rovnaké I/O pre LCD a 4 ovládacie tlačidlá. Musí urobiť obslužnú rutinu, ktorá bude prepínať I/O do vstupu, aby s určitou frekvenciou zisťoval stav tlačidla. Zvyšok času I/O je ako výstup pre LCD a predradený odpor bráni ovplyvňovaniu logickej úrovne prostredníctvom tlačidla. Výsledok: -4 porty!
Drvivá väčšina projektov, čo je vidieť na internete, doslova plytvá zdrojmi.

Nech začneš s čímkoľvek, časom sa môžu vyskytnúť nedostatky alebo slabiny, ktoré bude treba vyriešiť výmenou Arduina. Dobrá správa je, že cena nie je vysoká. Ľudia si často neuvedomujú alebo to asi neporovnávajú, koľko bude stáť napr. stabilizovaný zdroj (napr. samotné trafko), LCD, relé alebo skrinka!

Musíš na začiatok spresniť, čo budeš chcieť realizovať ako prvé a hlavné. Trocha presnejšie ako toto: "ovladanie spinacich rele + nejaky termostat + displej". Bude tam napríklad RTC? Asi áno ak to bude fungovať ako nejaký lepší termostat. Ako bude RTC realizované? Aký LCD? ....
Každá sranda chce zdroje navyše.

V zásade by sa malo dať vystačiť aj s UNOm a v budúcnosti trebárs doplniť ďalšie na inú funkcionalitu. Alebo si zober dostupné parametre a porovnaj medzi nimi a s tým, čo potrebuješ pre svoje zariadenie.

Ak môžem ešte radu na záver, najprv sa sústreď na jeden cieľ. Hlavne ak si začiatočník, lebo taká kamera zvončeka od termostatu má dosť ďaleko. Nie hneď sa pustiť do "švajčiarského nožíka".

Paráda , toto berem ako vyčerpávajúcu odpoved , presne co som potreboval pocut , neber zase doslovne ze vsetko co som napisal budem za tyzden aj zostrojovat a dokonca to nebude ani spolu , na vsetko je cas . Po praci alebo vo volnom case sa na to popozeram a upresnim si priority

Poslaťod posjirka » Uto 10. Feb 2015 21:30:44

Ten regulator je hodne inspirativni. Z teto myslenky jsem zacal tvorit dinduino.

Obrázok užívateľa

Poslaťod budvar10 » Str 11. Feb 2015 9:42:45

Tak som rád, že to pomohlo. Daj si dokopy nejaký koncept a môžeme ho tu potom rozobrať. :mrgreen:

Späť na Hardware