Arduino schéma - arduino.sk

vzdálený panel pro hasiče

Všetko ohľadne arduina a jeho odnoží

vzdálený panel pro hasiče

Poslaťod posjirka » Uto 23. Sep 2014 22:45:03

Ahoj všem,
Potřebuji pro hasiče vyřešit 2 LED displaye , vzdálené od MASTER jednotky až 100m (spíš míň, ale kabel tu délku mít bude). Ještě nevím jestli do bude 5x 7-segment nebo maticový display. Potřebuji pomoct s návrhem komunikace. Zatím mám v merku tyto varianty:
1-wire (pomalé, problematičtější komuniace pro maticový display, potřeba co display to 1 arduino/atmega)
I2c/TWI když se mi podaří přepnout jej do SLOW MODE mohl bych to teoreticky zvládnout (je kdispozici spousta obvodů, které by ten display zvlády samy)
RS-485 - děsí mě ta představa propojů převodníků a množina arduin/atmega ve slave modu.
Ethernet jsem rovnou zavrhnul vzhledem k finanční stránce věci.
Možná by na tu vzdálenost fungovalo Bluetooth. Tam mě trochu překvapila spotřeba BT modulu ve vyhledávacím modu (pokud si dobře pamatuju tak až 300mA).
Komunikace po 433MHz nebude spolehlivá...

Nemá někdo nějáký návrh?
Díky moc

Obrázok užívateľa

Re: vzdálený panel pro hasiče

Poslaťod tomXX » Str 24. Sep 2014 8:05:37

Ahoj, ak nechces tahat kabel, tak asi xbee (https://www.sparkfun.com/pages/xbee_guide), ale cenovo to pri vyssom modeli asi nebude moc zaujimave. Ak kabel nie je problem, asi by som riesil lacne (cca 2,5 USD) ENC28J60 moduly ktore bezia na 10Mbit ethernete (802.3i). Kazdopadne, norma pre 802.3i hovori o max. dlzke 100 metrov napriamo. Treba zhodnotit naklady na xbee vs. ethernet (+pripadne repeater).
blog.sitepoint.sk - zaujímavé riešenia okolo Arduina

Re: vzdálený panel pro hasiče

Poslaťod posjirka » Str 24. Sep 2014 21:06:53

xbee mě nenapadl. Mám doma jen modul nRF24L01, o kterím jsem se na začátku milně domníval, že je to Bluetooth modul (mladej a blbej). Asi budu muset jít drátovou cestou, hlavně kvůli napájení panelů. To je právě ten problém. Když si představím odběr jednoho panelu cca 100-200 mA (pulzně podle poštu sepnutých LED) na 100m drátu kde bude souběh jak "silových" tak datových žil tak mě jímá hrůza z toho rušení. Proto pořád přemýšlím o výběru komunikačního protokolu. Každopádně díky za inspiraci. Nakonec by asi bezdrátový řešení s vlastním napájem byla taky možnost. Nechám tomu ještě chvilku času a uvidíme. Stejně musím ještě nejdřív vyzkoušet odělat ten maticový display a zkusti jej rozchodit. Rozhraní už je pak ta třešnika na dortu.

Späť na Hardware