Arduino schéma - arduino.sk

výpálení EEPROM při programování

Všetko ohľadne arduina a jeho odnoží

výpálení EEPROM při programování

Poslaťod posjirka » Štv 03. Júl 2014 17:14:54

Ahoj, potřebuji poradit s tím jak do adruina při vypalování programu vypálit i předdefinovaný obsah EEPROM.
Strýček google a arduino.cc mi zatím moc neodpovědělo. Našel jsem spoustu examplů jak zapsat nebo přečíst data z EEPROM, ale já chci do EEPROM vypálit "tovární nastavení" a použití principu zapsání určitých dat při prvním spuštění mi přijde jako mrhání pkodu a prostoru. Těch dat asi nebude moc ale proč přijít o třeba 1-2kb prostoru když to nikdy jindy už nebudu potřebovat a pak budu kvůli nějáké funkci vymýšlet altenativy.
Vím že JDM Programmer to uměl, tak bych podobnou funkci čekal i u Arduina.

Dík za jakoukoliv pomoc ideálně odkaz na nějáký tutorial.

Obrázok užívateľa

Re: výpálení EEPROM při programování

Poslaťod Diego » Štv 03. Júl 2014 18:10:43

Tak si nejdřiv napiš program co ti do EEPROM uloží to tovární nastavení a pak si tam dej program co s tim bude pracovat :-)

Poslaťod posjirka » Pia 04. Júl 2014 21:15:21

jo to mě napadlo, ale je to jak škrábání se levou rukou na pravým uchu ... že by vážne nešlo něco přímého ???

Poslaťod posjirka » Ned 13. Júl 2014 0:57:57

Takze to opravdu nejde. Arduino ma defaultne nastavene pojistky tak aby nahravalo pouze program. Ani uprava pojistek to ovsem neresi protoze by se muselo nahravat pres isp jelikoz optiboot to neumi. Takze jak psal diego udelat to na dvakrat. Nejdriv program pro zapis eeprom a pak uzivatelske rozhrani.

Obrázok užívateľa

Poslaťod Diego » Ned 13. Júl 2014 9:06:25

:-) nakonec uvidíš že to nebude takový problém ;-)

Poslaťod Robo Ulbricht » Str 21. Jan 2015 15:02:52

Ak nie je problém s množstvom pamäte, tak sa dá použiť univerzálny postup na ukladanie konfigurácie pomocou jednej štruktúry a šablón z EEPROMAnything. Napísal som ku tomu vzorový postup aj s minimalistickým príkladom. Stačí to zobrať v takej podobe a len si pre vlastné potreby upravovať obsah štruktúry na začiatku programu.

Spotreba pamäte je v tomto prípade tak malá, že to musí vyhovieť na 90% všetkých ukladaných nastavení.

EEPROMAnything na stránkach Arduina
http://playground.arduino.cc/Code/EEPROMWriteAnything

Moje vzorové príklady pre Arduino a ATtiny85
https://sites.google.com/site/arduinoslovakia/pod-kapotou-arduina/interna-eeprom

Obrázok užívateľa

Poslaťod budvar10 » Štv 22. Jan 2015 9:15:41

Ak ide o UNO resp. hociktoré Arduino používajúce optiboot, nový bootloader optiboot má podporu aj pre programovanie EEPROM ale cez IDE to neurobíš. Musíš cez príkazový riadok.
Optiboot je na stránke https://code.google.com/p/optiboot/ ale arduino1.0.6 ho myslím nemá.

Späť na Hardware