Arduino schéma - arduino.sk

Zavlažovací automat

Vaše nápady a pomoc s Vašimi projektami
Príspevky: 3
Registrovaný: Uto 31. Dec 2013 19:35:37

Zavlažovací automat

Poslaťod viktorf » Sob 06. Máj 2017 14:33:53

Zdravim.
Chystám sa urobiť jednoduchý systém pre automatické zavlažovanie takého mini fóliovníka (regál s policami pre rastlinky pri stene, chránený fóliou)
Do podmienok pestovania sa nevyznám, zatiaľ mám premyslený takýto koncept:
Senzor vlhkosti pôdy bude rozlišovať 3 úrovne: suchá, vlhká min. a vlhká max.
Ak klesne vlhkosť pod hodnotu "suchá" spustí sa čerpadlo na urceny cas. Potom program pár minút (napr. 5) počká a znovu zmeria vlhkosť. Ak bude hodnota v rozsahu "vlhka min-max, caka na dalsi pokles pod uroven sucha. Ak bude menej ako vlhka min, spustí čerpadlo znovu na určený čas a zmeni nastavenie hodnoty dĺžky zapnutia čerpadla na dvojnásobok (prejaví sa až v ďalšom cykle) ak je vlhka viac ako "vlhka max" tak zníži dĺžku intervalu čerpadla o 5%. Takto si program po niekolkych cykloch sám nastaví potrebné množstvo vody.
Po 3 pokusoch o zavlažovanie bez zvýšenia vlhkosti pôdy o pár % program prestane skúšať ďalej a ohlási chybu pípaním.
Myslel som ešte merať teplotu, vlhkosť vzduchu a intenzitu osvetlenia. Ale keďže to neplánujem využívať celoročne, neviem účel využitia týchto údajov. Napadlo mi len ze ak by teplota klesla pod určitú hodnotu, dalo by sa v noci zapnúť osvetkenie klasickou žiarovkou, ktorá by fungovala aj ako topné teleso (jar a jeseň, keď sú noci chladné a takéto mierne "kúrenie" by mohlo stačiť)
Privítam akékoľvek nápady na vylepšenie. Nie typu "pridaj displej", s nejakou formou zobrazovania stavu a manuálneho ovládania rátam, no v tejto fáze je to irelevantné, ale nejaké záhradnícke vychytávky ;)

Obrázok užívateľa
Príspevky: 318
Registrovaný: Pon 19. Nov 2012 12:01:08
Bydlisko: HC/BA

Re: Zavlažovací automat

Poslaťod tomXX » Uto 09. Máj 2017 10:01:05

Ahoj, trochu ti narusim koncept. Rozne rastlinky maju rozne poziadavky na zavlahu. Idealne je zabezpecit vhodny substrat, obohateny o perlit alebo hydrogel (mozes pouzit aj gel ktory je v detskych plienkach), ktore reguluju vlhkost substratu a predchadzaju vysuseniu/premokreniu. Dalej by som pridal aj meranie vlhkosti vzduchu + teploty (DHT21, SHT21). Pri kliceni a pre mlade rastlinky bude lepsia vyssia vlhkost, dospele by mohli chytit pleasne alebo hnilobu. Zial, konkretnu skusenost nemam, ale bude treba zlozitejsi algoritmus, ktory bude zohladnovat podnu a vzdusnu vlhkost + teplotu (vypar), zabezpecit mozno kurenie aj vetranie. Skus sa spytat pestovatelov marisky, ty to budu mat vymakane :D
blog.sitepoint.sk - zaujímavé riešenia okolo Arduina

Späť na Projekty vo fáze vývoja