Arduino schéma - arduino.sk

Včelárska váha - Arduino - update

Kompletné projekty s návodom a zdrojovým kódom
Príspevky: 84
Registrovaný: Uto 23. Dec 2014 2:15:50

Včelárska váha - Arduino - update

Poslaťod martinius96 » Pon 24. Feb 2020 14:18:22

Obrázok
Včelárska váha sa už na mojom blogu vyskytla: http://deadawp.blog.sector.sk/blogclano ... -hx711.htm
Dnes si ukážeme o koľko sa posunula, čo sa na webovo orientovanom systéme zmenilo, aké prenosové technológie podporuje. Prvým krokom bolo ustálenie prenosových platforiem, niektoré sa vypustili, niektoré doplnili. Pribudli možnosti prenosu zo včelárskej váhy do prenosového uzla, ktorý dáta odošle na webového rozhrania.

Prenosové technológie do webového rozhrania:
  Ethernet (Wiznet W5100, Wiznet W5500) - HTTP protokol
  WiFi (NodeMCU, Wemos D1 Mini, ESP32) - HTTP / HTTPS protokol
  GSM (SIM800 ) - HTTP protokol
  Sigfox (LPWAN SigFox Node UART Modem 868MHz) - HTTPS callback

Prenosové technológie pre interné použitie - prenos dát medzi gateway a včelárskou váhou:
  315/433 MHz - RF - (MX-FS-03V, MX-05V) - ASK modulácia
  2.4 GHz - WiFi - (nRF24L01 / nRF24L01 + PA + LNA) - GFSK modulácia
Dvojkombinácia metód prenosu GET/POST sa ustálila na jednu. Dáta je už možné predávať iba POST metódou. Server pri zistení GET metódy prenosu dát, alebo inej odmietne tieto dáta prijat a spracovať. Na webserveri bol nastavený limit, ktorý limituje prijatie dát raz za 5 minút od posledného zápisu do databázy. Ak chce klient zapisovať častejšie, server dáta nezapíše, vypíše informatívnu hlášku o nutnosti počkať daný počet sekúnd.
Obrázok
Pre platformy ESP8266, ESP32 bol zavedený deep-sleep mód, ktorý dosky uspí, čo umožňuje ich prevádzku na batérie mesiace, či dokonca roky (v závislosti od batérie). V deep-sleep móde - spánku je prúdový odber týchto platforiem na hranici desiatok μA. Program pre ESP8266 bol aktualizovaný pre použitie s Arduino core 2.5.0+.

Doteraz používaná verzia Arduino core 2.3.0 používala pre spojenie po HTTPS fingerprint certifikátu v SHA1 formáte. Tento typ spojenia prestal byť podporovaný na aktualizovaných Linuxových webserveroch. Z toho dôvodu bolo potrebné aktualizovať zdrojové kódy pre verziu Arduino core 2.5.0+, pričom metóda fingerprintu ostáva totožná, zmenilo sa iba jeho použitie.
Obrázok
Systém stále používa pre meracie účely tenzometer a 24-bitový prevodník HX711. Budíkové reprezentácie posledných nameraných údajov, maximálne, minimálne merania za 24 hodín, 7 dní, 30 dní boli upravené pre vizualizáciu až 20000 gramov pre pokrytie celkového spektra dostupných tenzometrov. Tenzometre k HX711, ktoré sa predávajú existujú vo verziách 1kg, 5kg, 10kg, 20kg.
Obrázok
Webové rozhranie mierne zmenilo svoju vizualizáciu, boli doplnené zdrojové kódy pre všetky spomenuté platformy, schémy zapojenia pre tieto platformy, ktoré sú uspôsobené ku zdrojovým kódom a daným vývodom mikrokontorléru, HX711 prevodníka. Pribudli aj zdrojové kódy pre offline testovanie prevodníka, úprava meracích konštánt pre tenzometre (default je pre 20kg).

Na stránku pribudla možnosť pridávať pre úľ aj poznámky, ktoré umožňujú včelárovi vyhotovovať zápisky pre úľ z rôznych akcií: čistenie úľa, výmena poškodených plastov, zber medu, škodová udalosť.
Viac o včelárskej váhe je možné dozvedieť sa na: https://arduino.php5.sk/vcelarska-vaha.php
Včelársku váhu je možné vyskúšať na: https://arduino.php5.sk/vaha/
Obrázok
Ukážky ako prenášať dáta prostredníctvom štruktúry modulmi nRF24L01 / nRF24L01 + PA + LNA je možné nájsť aj na mojom blogu, kde som demonštroval odosielanie viacerých parametrov. Moduly používajú GFSK moduláciu, vďaka čomu je možné prenos realizovať až na 1100 metrov (s moduly nRF24L01 + PA + LNA) s externým napájaním. Prenos štruktúrou (spodná časť článku):
http://deadawp.blog.sector.sk/blogclano ... pa-lna.htm

Späť na Hotové projekty