Arduino schéma - arduino.sk

Monitor výšky hladiny vody v studni

Kompletné projekty s návodom a zdrojovým kódom
Príspevky: 69
Registrovaný: Uto 23. Dec 2014 2:15:50

Monitor výšky hladiny vody v studni

Poslaťod martinius96 » Pon 29. Apr 2019 13:40:25

Projekt monitoru výšky hladiny vody je typom projektu so záznamom a ukladaním dát, ktoré môžu byť použité pre rozšírenú štatistiku denného vývoja hladiny vody. Vďaka tomu je možné určiť mesiace v roku, kedy je v studniach nedostatok vody a opak, kedy je vody dostatok, alebo až nadbytok. Do projektu je možné integrovať aj rozšírené ovládanie výkonových prvkov - čerpadiel, vodárni, solenoidových ventilov, ktorými je možné zalievať záhradu a záhony - zavlažovať, alebo aj čerpať vodu a využívať ju ako úžitkovú na splachovanie, umývanie. Projekt zo základnej verzii využíval iba logovanie dát do MySQL databázy v pravidelných - niekoľko minútových intervaloch.
Obrázok
Pre záznam výšky hladiny vody (ale výšku aj inej veličiny, napríklad snehu, uhlia, dreva) som využil ultrazvukový senzor vzdialenosti HC-SR04, ktorý sa vyznačuje vysokou spoľahlivosťou a jednoduchým ovládaním a nízkou spotrebou. Dokáže merať vzdialenosť 3-450 centimetrov. Využíva ultrazvuk na frekvencii 40kHz s vysielacím pulzom o dĺžke 10 mikrosekúnd. Na základe času od prijatia odrazenej vlny je možné vzorcom vypočítať vzdialenosť objektu, od ktorého sa vlna odrazila.
Obrázok
Z popisu vyplýva, že je možné merať maximálne studňu s výškou 450cm. Senzor sa umiestni na hornú úroveň, najlepšie na stred studne. Aby boli merania čo najpresnejšie, vykoná sa celkovo 5 meraní, ktoré sa spriemerujú. Nakoľko je ale výsledok merania otočený - meria sa vzdialenosť od vrchu a nie od dna, je nutné výsledok odčítať od maximálnej výšky (450cm - alebo inej pri plytšej studni) a vytvoriť absolútnu hodnotu. Takto vieme určiť výšku vody v studni. Ak vieme priemer studne a aj výšku vodného stĺpca, vieme určiť aj litre vody v rozumnej miere.

Aby bolo možné projekt uspôsobiť na prenos rôznymi technológiami, vyhotovil som niekoľko zdrojových kódov, ktoré umožňujú prenos týmito technológiami a mikrokontrolérmi:
  Arduino + Ethernet (Wiznet W5100/Wiznet W5500)
  ESP8266 (Wemos D1, Wemos D1 mini, NodeMCU, Generic module) - WiFi
  ESP32 (Generic, devkit v1-v4, Lolin32) - WiFi
  (*) Sigfox Wisol - IoT (vyžaduje náročnejšiu prvotnú konfiguráciu + HTTPS callback)
  (*) NB-IoT
  (*) GSM
  * - akýkoľvek mikrokontróler
Všetky technológie umožňujú prenos do webového rozhrania, kde sa dáta spracujú, uložia sa do MySQL databázy a sú archivované pre rozsiahlejšiu štatistiku. Z Arduina s Ethernet shieldom sa vykoná HTTP request, ktorý predá dáta webovému rozhraniu. Pri využití ESP dosiek, alebo Sigfox modulu, či GSM, NB-IoT je možné vykonať HTTPS request, ktorým sa dáta do webového rozhrania odošlú.
Obrázok
Webové rozhranie využíva Google charts na reprezentáciu dát za 2 hodiny, 24 hodín, 7 dní a 30 dní v čiarových grafoch. S možnosťou zobrazenia grafu za navolený mesiac, či deň. Vďaka tomu je možné prezerať rozdiely medzi rokmi, mesiacmi a dňami a vyhodnocovať výdatnosť studne a aj to, či vplyvom rokov naberá na výdatnosti, alebo vysychá.
Obrázok
Súčasťou systému je aj real-time tabuľka, v ktorej sa automaticky zobrazia vždy najnovšie údaje s tendenciou hladiny vody. Pre dlhodobejšiu štatistiku a priemery sa na stránke využívajú Google budíkové rozprezentácie, ktoré vizualizujú maximá a minimá, priemery za 24 hodín / 7 dní / 30 dní. Login systém s možnosťou zmeny údajov je samozrejmosťou vrátane logovania IP adries, ktoré sa pripojili, alebo nepripojili do systému v dôsledku zadania zlých údajov.
Viac o projekte je možné nájsť na mojich stránkach: https://arduino.php5.sk/studna-voda.php
Schéma zapojenia pre platformy Arduino, ESP32, ESP8266:
Obrázok
Naposledy upravil martinius96 dňa Str 14. Aug 2019 17:55:15, celkovo upravené 5

Príspevky: 7
Registrovaný: Str 20. Feb 2013 0:19:11

Re: Monitor výšky hladiny vody v studni

Poslaťod xaperle » Pia 03. Máj 2019 15:43:07

Chcel by som sa opýtať, či má niekto reálnu skúsenosť zo životnosťou tohto čidla v reálnej prevádzke (kondenzovaná voda, mráz...)

Obrázok užívateľa
Príspevky: 318
Registrovaný: Pon 19. Nov 2012 12:01:08
Bydlisko: HC/BA

Re: Monitor výšky hladiny vody v studni

Poslaťod tomXX » Pia 10. Máj 2019 13:16:37

xaperle: konkrétnu skúsenosť so životnosťou nemám. Skôr ma zaujal graf, kde je "přehled" a "vzdálenost" - kde si to autor požičal :)
blog.sitepoint.sk - zaujímavé riešenia okolo Arduina

Príspevky: 69
Registrovaný: Uto 23. Dec 2014 2:15:50

Re: Monitor výšky hladiny vody v studni

Poslaťod martinius96 » Pia 10. Máj 2019 15:06:21

Autor ten projekt robil prvý raz pre pána z Čiech, preto to bolo v českom jazyku.
Grafy sú Google Line Charts.

Späť na Hotové projekty