Arduino schéma - arduino.sk

RFID vrátnik so správou on-line s wifi konektivitou

Kompletné projekty s návodom a zdrojovým kódom
Príspevky: 84
Registrovaný: Uto 23. Dec 2014 2:15:50

RFID vrátnik so správou on-line s wifi konektivitou

Poslaťod martinius96 » Pon 03. Dec 2018 11:57:27

Dnes by som rád predstavil systém, ktorý som vyvíjal posledný týždeň.
Vyhotovil som RFID systém na otváranie elektronických dverí. Systém je postavený na komponentoch pre Arduino, teda čítačka kariet a kľúčeniek na 13.56MHz RC522, kompatibilné karty a kľúčenky. Čítačka dokáže prečítať karty štandardu ISO/IEC 14443 A. Tento štandard funguje i na ISIC kartách, bankomatových kartách, či autobosových, zamestnaneckých a je ich možné taktiež prečítať a využiť pre takýto projekt. Čítačkou čítam MAC adresy kariet (je možné čítať a zapisovať aj do pamäte kariet a kľúčeniek, ktorá má väčšinou 1kB, alebo 4kB), MAC adresy, ktoré čítam si prevádzam na špecifický DEC formát. V úlohe mikrokontroléru pre spracovanie a odosielanie dát som použil dosku NodeMCU, ktorá disponuje wifi konektivitou a je pre tento účel viac než dostačujúca. Systém je vhodný pre haly, firemné vstupné vrátnice, elektronické dvere a pre podobné využitie.
Obrázok
Úlohou NodeMCU je odosielať dáta na web backend vždy, keď zaznamená kartu a na základe navrátenej odpovede z webservera (štandardne ACCEPT / DENY) otvorí, alebo neotvorí dvere. Vo dverách sa okrem klasického mechanizmu s kľučkou nachádza i špeciálny elmg. jazýček, ktorý je otváraný mikrokontrolérom na určitú dobu po úspešnej odpovedi z webservera. Z vonkajšej strany dverí je guľa, z druhej strany kľučka, ktorá je prepojená i na jazýček. Z tohto dôvodu teda nie je nutné inštalovať dve čítačky a pod.
Obrázok
Dáta sa odosielajú na server a spracuvávajú sa v .php backende. Všetky karty, ktoré boli kedy priložené sú archivované a z administračného rozhrania, kde je možné vidieť i real-time vstupy do objektu je možné dané karty povoliť - autorizovať, alebo zamietnuť - deautorizovať. Real-time aktualizácia dát sa realizuje AJAX-ovým volaním. Celé webové rozhranie je skryté za bezpečnostným loginom pre administrátora, prípadne spravcu kariet.
Obrázok
Systém je rýchly a pravidlá pre karty na jej autorizáciu, alebo deautorizáciu je možné vykonať pohodlne odkiaľkoľvek a pravidlo platí ihneď. Je teda veľmi jednoduché takýto systém spravovať i pre laikov. V prípade nedostupnosti webu/výpadku internetu je možné vždy do objektu vstúpiť kľúčom, ktorý dokáže jazýček odtiahnuť spolu s jazýčkom mechanizmu zámku.

Obšírnejšie info o projekte je možné nájsť i na mojom webe: https://arduino.php5.sk/rfid-system.php
Vyskúšať môžete na: https://arduino.php5.sk/rfid/
Datasheet čítačky RC522: https://www.nxp.com/docs/en/data-sheet/MFRC522.pdf
Datasheet NodeMCU (ESP8266): http://www.handsontec.com/pdf_learn/esp8266-V10.pdf
Schéma zapojenia pre RFID vrátnik - ESP8266
Obrázok
Naposledy upravil martinius96 dňa Sob 03. Aug 2019 21:39:04, celkovo upravené 1

Príspevky: 84
Registrovaný: Uto 23. Dec 2014 2:15:50

Re: RFID systém so správou on-line s wifi konektivitou

Poslaťod martinius96 » Pon 29. Apr 2019 13:40:00

Projekt dostupný na Githube zdarma (okresaná verzia): https://github.com/martinius96/RFID-otvaranie-dveri

Späť na Hotové projekty