Arduino schéma - arduino.sk

15x1W tlmené LED svetlo s diaľkovým ovládaním

Kompletné projekty s návodom a zdrojovým kódom

15x1W tlmené LED svetlo s diaľkovým ovládaním

Poslaťod Robo Ulbricht » Štv 12. Mar 2015 21:40:19

Finálna verzia stmievača 1W LED diód. Základom je päť zdrojov konštantného prúdu, ktoré sú riadené mikrokontrolérom ATmega328P. V ňom je program skompilovaný v Arduino IDE, ktorý sleduje príkazy infračerveného diaľkového ovládača a prenáša ich na dva kanály. Jeden má 9 LED so studeným bielym svetlom a druhý má 6 LED s teplým bielym svetlom. Kanály sa dajú podľa potreby zapnúť. Ovládanie svetla je robené plynule, takže keď sa zapne napríklad 50% intenzita osvetlenia, tak sa to dosiahne plynule zhruba za jednu sekundu.?

Obrázky som musel zalinkovať odo mňa, lebo toto fórum má teraz nejaký problém s prílohami.

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Obrázok užívateľa

Re: 15x1W tlmené LED svetlo s diaľkovým ovládaním

Poslaťod budvar10 » Pia 13. Mar 2015 9:27:59

Skvelý projekt. Si zaťažený na osvetlenie. :)

Jedna poznámka. Plošák si mohol urobiť trochu menší. Alebo je to kvôli nejakej krabici? Inak paráda.

Poslaťod Robo Ulbricht » Pia 13. Mar 2015 20:43:06

Manželka vymyslela. :-) Teda vymyslela myšlienku a detaily sa dotvorili za pochodu. Už sa dva dni z toho vytešujeme. Dáva to akurát toľko svetla, čo potrebujeme. A je to pekne rovnomerné vďaka tomu odrazu od stropu. Dúfam že tie LED vydržia. Ide do nich pre istotu iba nejakých 240 mA.

Veľkosť plošáku je prispôsobená tomu, čo som kupoval. Štvorce 16x16 cm. Keďže som z jedného odrezal 5 cm pruh, len som ten zvyšok rozdelil na dve polovičky a do toho som pokreslil cestičky. Nejako mimoriadne ma to netrápi, pretože priestoru bude dostatok. Plánujem pôdorys okolo 1000x200 mm a na vrchu sklo, aby sa tam neprášilo.

A ešte jednu vec som sa pri projekte naučil. Infračervené vlnenie sa krásne odráža od stropu, takže ak teraz neviem kvôli nejakému kvetu prepnúť televízor, naučil som sa, že stačí namieriť na správne miesto na strope a lúč tam dorazí. Alebo aj dvojnásobný odraz od steny a stropu to zvládne. Kým som toto nezačal stavať, tak ma to ani vo sne nenapadlo.

Poslaťod posjirka » Sob 14. Mar 2015 10:27:37

Hezky projekt, davam palec nahoru. Me se i ten dps libi. Sice jsem minimalista co se tyka mista ale i tak za me dobry. Diky ze ses nam projekt ukazal. Urcite nekomu bezradnemu pomuze.

Späť na Hotové projekty