Arduino schéma - arduino.sk

ATtiny85 stmievač LED pásika nad pracovnou doskou

Kompletné projekty s návodom a zdrojovým kódom

ATtiny85 stmievač LED pásika nad pracovnou doskou

Poslaťod Robo Ulbricht » Ned 21. Dec 2014 17:32:54

Celkovo som tento projekt postupne vylaďoval pol roka, ale s výsledkom som nadmieru spokojný. A spokojná je aj manželka, ktorý v prvej fáze vývoja na to dosť šomrala. Ale pekne poporiadku.

Začalo sa to pri rekonštrukcii kuchyne, kde nám v obchode bez mihnutia oka povedali, že ak chcene osvetlenie pracovnej dosky, bude to za 150 eur. To sa mi videlo byť trošku drahé za tri obyčajné svetlá a tak sme povedali nie a pustil som sa do bádania. Nikdy som si nemyslel, že na staré kolená sa naučím aj úplne neznámu problematiku. Ale všetko sa dá a dnes viem povedať, že s troškou trpezlivosti sa dá poskladať niečo, čo bežne v obchode nenájdete a celkové náklady môžu byť štvrtinové.

Stmievač je druhou časťou projektu, prvou bolo poskladanie samotného LED pásika na chladiči, pripojenie na zdroj 12 V a poschovávanie vodičov za skrinky tak, aby nebolo nikde nič vidno. Stmievač je kombinácia infračerveného senzora s logikou v mikrokontroléri. Na toto stačil jeden z najmenších ATtiny85. A logika stmievania sa snaží zabezpečiť to, aby sa svetlo nezapínalo ani nevypínalo skokovo. A aby bolo zapnuté primeraný čas a aby v čase nečinnosti podľa možnosti odoberalo čo najmenej prúdu. Všetko kompletne vyvinuté v IDE Arduina a nahrávané do mikrokontroléra cez ISP rozhranie.

Stmievač zabezpečuje pohodlné chodenie do kuchyne, pretože kedykoľvek tam vojdete, svetlo sa pekne rozožne a vidíte presne tam, kde asi budete o pár sekund niečo potrebovať urobiť. Či sa len idete napiť vody, alebo niečo krájate, vždy máte dosť svetla. Ak v miestnosti už nie je nik, svetlo po jednej minúte plynule zhasne. Ale nie úplne, pretože ešte ďalšiu minútu svieti približne na 30%. Táto fáza šera rieši to, že keď raz začnete chodiť hore a dolu, obvykle sa vraciate zase do kuchyne a tam vás nevíta úplná tma, ale niečo na spôsob svietiaceho mesiaca. Rýchlo si na to zvyknete a výsledok vám aj šetrí prúd, lebo priznajme si, akonáhle sme začali používať LEDky, každý má pocit, že to spotrebuje málo a nikomu sa nechce zapínať a vypínať vypínač.

Obrázok

Keďže som na tom postupne pracoval pol roka, zápisky na stránke pribúdali postupne. Je z nich pekne vidno, ako som sa postupne prehrýzal jednotlivými problémami.

Linky:

Jediné čo sa mi zatiaľ nepodarilo, je nahrať na video stmievanie pásika tak, aby to tam neblikalo. Ľudské oko nič nevidí, pretože frekvencia PWM je približne 500 Hz, ale kamera to zaznamená ako blikanie. Ak niekto tuší, ako sa to dá nafilmovať, budem vďačný za radu.

Obrázok užívateľa

Re: ATtiny85 stmievač LED pásika nad pracovnou doskou

Poslaťod tomXX » Ned 21. Dec 2014 20:33:09

Ahoj, mohol si použiť IRL/IRLZ ktoré sú "logic level", takže sa dajú budiť priamo z výstupu MCU, t.j. majú nízke Vgs (cca 2V). Osobne používam rôzne SMD mosftety zo starých základných dosiek PC, sú to na 99% logic level a mávajú veľmi nízky Rds(on) :) Posledne zrovna IPB14N03LA - Vds 25V, Id 30A, Rds(on) 0,00136 ohm, Vgs(th) 1.6V .

Kúsok teórie - https://arduinodiy.wordpress.com/2012/0 ... tl-levels/
blog.sitepoint.sk - zaujímavé riešenia okolo Arduina

Poslaťod Robo Ulbricht » Ned 21. Dec 2014 22:07:24

Mohol, ale rozhodujúcim faktorom bola cena. Možno som zle hľadal, ale nenašiel som logické mosfety za dobrú cenu. A spoliehať sa na demontované súčiastky mi nepripadalo ako dobrý nápad. Preto som zvolil robustnejšie riešenie, kde je za dobrú cenu veľa dodávateľov a za ušetrené zdroje sa tam zmestil rýchly budič mosfetu.

SMD technológia je momentálne mimo mojich schopností. Skúšal som to letovať, ale to je viac trápenie. A nevyrábam toho toľko, aby sa mi oplatilo zatiaľ kupovať na to nástroje. Ale výhľadovo možno. To by sa dala potom celková výrobná cena posunúť na nejaké 3 doláre.

Obrázok užívateľa

Poslaťod budvar10 » Pon 22. Dec 2014 21:45:35

Pekné. Páči sa mi, že aj plošáky máš na úrovni. Má to aj nejakú krabicu?

Poslaťod Robo Ulbricht » Pon 22. Dec 2014 22:40:58

S krabičkami to je komplikované. V kuchyni mám krabičku, ktorú som kúpil v Hagarde. Do toho som vyvŕtal otvory. Malé otvory na vodiče boli ľahké, otvor na infračervený senzor bol trošku oriešok. Neviem ako vŕtajú iní ľudia do plastu také veľké diery, ja som navŕtal otvory po okraji, vybral stred a zvyšok som oblým pilníkom dobrúsil na presný otvor. Práca na pol hodiny, ale tie malinké plastové piliny boli všade. Na videu je krabičku vidno niekde v úvodných sekundách.

Máme doma tento stmievač aj v skrini a tam ma napadla myšlienka krabice z papiera. Aj som ju spravil z nejakej pôvodne čajovej škatule a manželka ju obmaľovala akrylom. Ale nedopadlo to úplne podľa predstáv, trošku tá pôvodná kresba stále presvitá. Povedali sme si, že ako núdzové riešenie to postačí, ale je tam dva mesiace a už sme si na ňu zvykli.

Okrem toho som predal štyri kusy stmievača. Každý koho som sa pýtal, každý povedal, že krabicu si vyrieši svojpomocne. Takže momentálne žiadna špeciálna krabica nie je. Mám vybratého nejakého Číňana, čo robí krabice, ale zaujímavé je to až od 100 kusov, kde by mal už potom aj potlačiť krabicu aj vyvŕtať otvory podľa želania. Zatiaľ som to neskúšal, takže neviem, aký by bol výsledok. A doprava takého množstva zase naráža na problémy s poslaním. Takže momentálne je otázka krabice len v teoretickej rovine.

Obrázok užívateľa

Poslaťod budvar10 » Uto 23. Dec 2014 16:31:08

Aký číňan na krabičky? To ma zaujíma.

Poslaťod Robo Ulbricht » Pia 26. Dec 2014 20:08:46

Krabićky vyrába napríklad táto firma. SZOMK - http://www.aliexpress.com/store/store-introduction/505449.html V popisoch ku krabičkám majú, že robia aj potlač a diery. Väčšie množstvá ale pošlú cez Fedex, čo by cenu predražilo. Ale pravdepodobne by sa dohodli, že to pošlú v dvoch balíkoch, keby to prekročilo nejakú hranicu. Napríklad tu majú cenu za 100 už relatívne veľkých krabičiek. http://www.aliexpress.com/store/product/100-pcs-plastic-box-case-electronic-project-36-26-16mm-1-42-1-02-0/505449_649428920.html 26 dolárov za 100 kusov.

Poslaťod posjirka » Pia 26. Dec 2014 21:56:55

Ja na velke diry pouzivam bud vrtaky do dreva nebo stromeckovy vrtak. Ten Se pouziva treba pri vyrobe rozvadecu. Neni nejlevnejsi stoji od 100 do 500 kc neboli 4 az 20 euro. Vypada podobne jako strom kde kazda rada je urcity prumer a postupne se zvetsuje po cca 2 mm. Vyrabi se v ruznych velikostech a vrta se s nim opravdu dobre.

Poslaťod posjirka » Pia 26. Dec 2014 21:59:36

Poslaťod Robo Ulbricht » Pia 02. Jan 2015 13:11:28

Tak sa mi konečne podarilo natočiť video, kde to nebliká. Muselo to byť za denného svetla, takže to až tak silno nesvieti, ale blikanie je len minimálne. Vtedy optika fotoaparátu až tak silno nereagovala. http://youtu.be/UY5sFODJeNQ

Obrázok užívateľa

Poslaťod tomXX » Štv 15. Dec 2016 14:41:48

blog.sitepoint.sk - zaujímavé riešenia okolo Arduina

Späť na Hotové projekty